Reformulace je úprava složení potravinářského výrobku ve prospěch zdravého životního stylu. Buď se jedná o snížení obsahu energie, nebo některé ze složek, jejichž nadměrná konzumace vede ke vzniku obezity, hlavního rizikového faktoru rozvoje tzv. neinfekčních onemocnění. Reformulace může znamenat také vylepšení nutričního složení potraviny ve smyslu přidání prospěšných složek, jako jsou např. vláknina, bílkoviny nebo některá z mikroživin. Podmínkou reformulace je zachování kvality a bezpečnosti potraviny.

 

Reformulace je významný nástroj, který usnadňuje volbu zdravých potravin. Zlepšením složení potravinářských výrobků se v roce 2016 zabývala Rada Evropské unie, která za podmínky respektování kulturních a stravovacích návyků členských zemí nasměrovala reformulace potravin hlavně do oblasti snižování energetické denzity a obsahu soli, nasycených mastných kyselin, přidaných cukrů a transmastných kyselin v těch státech EU, kde se stále nabízejí potraviny s jejich vysokým obsahem. Na snížení celkového objemu konzumované stravy je zaměřena strategie reformulace, která se zabývá zvýšením dostupnosti malých nebo zmenšených porcí.

 

Jak spotřebitel reformulované potraviny a nápoje pozná a kde je vyhledá?

 

Úpravy receptur musí výrobce zpravidla provádět postupně tak, aby spotřebitelé danou změnu akceptovali. Razantní snížení se výrazně projeví na samotné chuti produktu. Rázem se může stát, že daný výrobek prostě najednou nechutná. Bohužel, platná evropská legislativa při označování potravin umožňuje komunikovat snížení určitých živin až při výrazném snížení obsahu dané živiny (zpravidla o 30 procent).

 

Výrobci spíše přistupují k postupnému snižování. Jsou zde však určitá vodítka, podle kterých se můžete ve svém výběru řídit:

 

■ na potravině je některé ze schválených výživových tvrzení, které vám říká, že potravina má určité přednosti díky obsahu energie nebo některé živiny (např. „se sníženým obsahem energie“, „se sníženým obsahem cukru“, „bez cukru“ či „se sníženým obsahem soli“ apod.);

■ vodítkem mohou na potravině být i zdravotní tvrzení, která říkají, že potravina má díky obsahu určité látky zdravotní přednosti (např. že hořčík přispívá ke snížení míry únavy a vyčerpání nebo beta-glukany přispívají k udržení normální hladiny cholesterolu v krvi apod.);

■ hledejte logo Reformulace roku, které říká, že výrobce danou potravinu reformuloval, a že toto logo může používat se souhlasem Potravinářské komory ČR.

 

Přínos reformulovaných potravin a nápojů pro spotřebitele v jeho jídelníčku

 

Reformulované potraviny se sníženým obsahem energie, cukru, soli, nasycených mastných kyselin, bez transmastných kyselin nebo se zvýšeným obsahem vlákniny přispívají k udržení optimální hmotnosti, a tak i prevenci rozvoje srdečně-cévních onemocnění, diabetu 2. typu a nádorových onemocnění. Obohacení potravin o bílkoviny, vitaminy, minerální látky nebo jiné bioaktivní látky příznivě působící na lidský organismus přispívá k navýšení nutriční hodnoty přijímané stravy.

 

Česká asociace nutričních terapeutů a podpora reformulovaných potravin a nápojů

 

Česká asociace nutričních terapeutů (ČANT) reformulace podporuje. Zvýšená dostupnost reformulovaných potravin totiž může díky jejich upravenému složení vést ke snížení míry rozvoje obezity a s ní spojených onemocnění. Ke snížení hmotnosti, a tak i rizika onemocnění, je však zapotřebí celková změna životního stylu u každého z nás – snížení konzumace zpracovaných potravin a hotových jídel, navýšení příjmu ovoce, zeleniny a celozrnných obilovin, zvýšení pohybové aktivity a ovlivnění dalších faktorů životního stylu, jako jsou např. kouření, kvalita spánku apod.

 logo zelonocerne